Hlavná obsah

Posledný augustový týždeň obec Tvrdošovce usporiadala XIII. Ročník osláv Dní sv. Štefana.  Počas štyroch dní obec znova ponúkla množstvo podujatí.

Starosta obce, Ing. Marián Tóth, v piatok svojím príhovorom zahájil slávnostné zasadnutie obecného zastupiteľstva v prítomnosti zástupcov našich partnerských obcí.  Pripomenuli sme si desiate výročie odhalenia sochy sv. Štefana, ktorú v roku 2001 vtedajší  starosta, RNDr. Bara Mihály, slávnostne odhalil.  K tejto príležitosti sa vyhotovila pamätná medaila ktorá sa slávnostne pokrstila. Bolo vyhotovených 60 kusov, z toho 30 je pozlátených a 30 ks je patinovaných. Jej priemer je 40 mm, a váži 24 gramov. Vyhotoviteľom je Roman Lugár z Kremnice

Po pokrstení medaily sa na rad dostalo odovzdávanie cien.  Obecné zastupiteľstvo a starosta obce udelili cenu obce Dr. Eve Pósovej,  Márií Szogyényiovej Msgr. Dr. Vincentovi Baloghovi – In Memoriam.  Následne starosta udelil Jozefovi Ludasovi cenu starostu obce – In Memoriam.  Pre žiakov základných škôl sa udelili ceny za najúspešnejších žiakov. Zo Základnej školy K. Szemerényiho s vyučovacím jazykom maďarským dostala cenu Bianka Csilla Jančíková a zo základnej školy J.A. Komenského bol odmenený Dominik Vaško.

V júli tohto roku sme po prvý krát zorganizovali súťaž o najkrajšiu záhradku a predzáhradku, do ktorej sa na naše potešenie zapojilo 8 záujemcov. Výhercovia boli nasledovní:

1. miesto: Alexander Rapca a jeho rodina

2. miesto: Zuzana Vavreczky

3. miesto: Kinga Borbélyová a jej rodina

Viac informácií o súťaži si pozrite tu.

Na konci zasadnutia sa starosta zvlášť poďakoval  tým podnikom, inštitúciám, dodávateľom a jednotlivcom, ktorý podporili rozvoj kultúry a umožnili zorganizovanie tohto podujatia.

Po slávnostnom zasadnutí nasledovala otvorenie výstavy nadanej umelkyne z našej obce Miriama Schniererovej pod názvom „Životy sna“. Miriama Schniererová  sa venuje subjektívnej maľbe, ktorá zobrazuje krehké miesta duše človeka, ako aj skryté myšlienky či dočasné stavy každého z nás. Tie sú občas šialené, občas bolestne smutné, no stále s možnosťou zaceliť sa. To, čo autorka cíti, publikum preciťuje tiež – žiaden slovný komentár maľba nepotrebuje – vnímaví ľudia pochopia. Výstavu spestril František Tóth svojou hrou na gitare.

V neskorších popoľudných hodinách sa uskutočnilo otvorenie Hosťovského domu na Dolnej ulici. Táto budova slúžila pre klub dôchodcov a počas leta prešla rekonštrukciou aby teraz mohla slúžiť pre ľudí hľadajúc ubytovanie. Pásku prestrihli starostovia obcí Tardos, Környe, Szákszend a samozrejme starosta Tvrdošoviec.

Vo večerných hodinách sa začala séria koncertov na miestnom amfiteátri. Ako prvá v poradí vystúpila skupina Big If, po nej nasledovala skupina Princess, ktorá rozčarovala obecenstvo svojimi husľami. Skupina Flagrans-Saltatio sledovalo obecenstvo s veľkým záujmom so svojou ohňovou show. Nakoniec nasledovalo vystúpenie najviac očakávaného Ferenca Demjéna a jeho skupiny.

V tomto roku sa tradičné programy v sobotu konali na viacerých miestach. Raj pre deti sa konal vo dvore materskej škôlky Svätého Štefana. Tu čakalo detí množstvo súťaží a výtvarných prác. Deti sa mohli vyšantiť do sýtosti na  preliezačkách, hojdačkách, či na trampolíne, no predovšetkým si mohli vyskúšať aj výrobu obrázkov pomocou servítkovej techniky,  či skladanie origami a nemohlo chýbať ani maľovanie na tvár. Na námestí sv. Štefana remeselníci ponúkali svoje remeselnícke výrobky. Tu sme sa mohli stretnúť s rezbármi, kováčmi či výrobcami chutných perníkov. Obdivovať sme mohli háčkované a vyšívané obrusy, makramé, marionety, pletené košíky a mohli sme nakúpiť aj domáci med, pečivo, a tradičný trdelník. Súčasťou tohto jarmoku bol aj stánok pre časopis „Vasárnap“, kde sa čitatelia mohli zoznámiť s redaktormi tohto týždenníka.

Skoro ráno na Dolnej ulici už začala súťaž vo varení guláša a iných pochúťok, kde sa zúčastnilo 25 skupín. Trojčlenná porota (Terézia Baraová, Ladislav Schwáb, Lajos Benkő) na konci vyhodnotila súťaž a nasledovnými víťazmi sa stali:

  1. miesto skupina Guly-ászok.
  2. miesto obsadila skupina Hajnala
  3. miesto patrilo skupine Most-Híd.

Cenu útechy dostala skupina FaPuma.  Kým sa varili špeciality, tí čo mali čas a chuť, sa mohli zúčastniť na rôznych súťažiach, napríklad v pití piva, v ťahaní lana, či vo výdrži v držaní pivnéhokrígľa. Nezabudlo sa ani na dámy, pre nich bolo pripravené cvičenie ZUMBA s Ivetou Birkusovou. Po tejto aktivite sa opäť súťažilo, tentokrát v strieľaní gólov na bránu. Aj tento rok miestna organizácia politickej strany Most-Híd usporiadala opekanie slaniny, kde cieľom bolo prekonať minuloročný rekord. S počtom 412 účastníkov počas piatich hodín sa  tento rekord prekonal. Najstaršia účastníčka bola 86 ročná pani.

Kladenie vencov k soche sv. Štefana je jednou z najdôležitejších udalostí Svätoštefanských dní. Slávnosť sa začala po odznení slovenskej a maďarskej hymny recitáciou Alexandry Baka. Následne starosta našej obce Ing. Marián Tóth pozdravil hostí aj prítomných. Slávnostný príhovor predniesol poslanec NR SR Gábor Gál a tiež čestná občanka našej obce, tvorkyňa sochy sv. Štefana, p. Mária Törley.

Po uložení vencov sa začal XIII. folklórny festival, na ktorom vystúpili tak miestne folklórne súbory, ako aj hostia zo zahraničia a zo Slovenska. Hostiteľkami programu boli Mgr. Mária Presinská Tóthová a Lucia Borbélyová.

Večer sa niesol v duchu dobrej zábavy. Hlavným cieľom organizátorov bolo zachovať tradície dobrej zábavy a atmosféry. Vďaka dobrému počasiu sa zabávalo na športovom ihrisku so skupinou Bonita ale aj na pouličnej zábave na námestí.

K tradičným dňom sv. Štefana patrí aj nedeľný jarmok, hody, a športové popoludnie. Naše „A“ mužstvo odohralo majstrovský zápas s mužstvom z Nesvad, ktorý sa skončil výhrou nášho mužstva 4:0. V nedeľu večer sa organizovala nostalgia party na športovom ihrisku s DJ Čeku.

XIII. dni sv. Štefana ukončila posledným programom bratislavská folklórna tanečná skupina Szőttes, ktorá vystúpila na miestnom amfiteátri.  Za predvedenie rôznych tancov im patril obrovský potlesk.

Tieto štvordňové slávnosti sú najdôležitejšou udalosťou našej obce. Pre pocit spokojnosti každého je potrebná spolupráca občanov ale aj spolupráca vedenia obce, zástupcov obce, občiansky organizácií, amatérskych skupín a mnoho dobrovoľníkov. Za všetkým stojí mnoho práce a organizovania len preto, aby sa všetci cítili dobre a aby sme uspokojili potreby všetkých. Avšak jedno je isté, organizátorom prináša obrovskú radosť, ak sa zúčastní na programoch mnoho ľudí so spokojnou tvárou.

Fotogalériu si môžete pozrieť tu.